همه چیز درباره ی زنده یاد محمودی خوانساری
 
Wellcome To Mahmoud Mahmoudi Khansari's Site

تورج نگهبان

 

رفت و نوای غم ز طنین ترانه ی من نشود

رفت و کلامی هم دل من,دگر از غم او,نسرود

 

 

در تاریخچه ی موسیقی رادیو و به ویژه گلها,نام چهار تن ترانه سرای بزرگ و نامدار از نسلی که پس از رهی معیری درخشیدند,جاویدان است:رحیم معینی کرمانشاهی(1300),سید اسماعیل نواب صفا(1302),بیژن ترقی(1309) و تورج نگهبان(1311).این چهار ترانه سرا و شاعر بزرگ,آفریننده ی زیباترین متون موسیقی با کلام در سالهای 1360-1320 و بعد از آن بوده اند.

در بین این بزرگان,تورج نگهبان موقعیت ویژه ای دارد که مربوط به انعطاف پذیری خاص او در کار با آهنگسازان متعلق به سبک های مختلف است:از موسیقی فاخر "گلها" تا موسیقی همه گیر "پاپ";و هر اثر در نوع خود,شیوا و زیبا و به یاد ماندنی.نگهبان تنها ترانه سرایی است که برای پنج نسل از خوانندگان (ملوک ضرابی,بنان,رشیدی,پروین, … تا فریدون فروغی و بهزاد) ترانه سروده و به لطف قریحه ی عالی و طبع روان خود,حال و هوای هر نوع موسیقی و صدای افراد مورد نظر دریافته است.

گذری کوتاه در احوالات تورج نگهبان:

زمان تولد:6/2/1311

مکان تولد:اهواز

تحصیلات :

در دانشگاه تهران:از سال  1337-1334 رشته ادبيات انگليسی؛از سال 1339-1337 دانشکده حقوق؛ از سال 1344-1341 دانشکده ادبيات و علوم انساني رشته علوم اجتماعی؛ از سال 1350- 1348 در همين دانشکده رشته فوق ليسانس جامعه شناسی  که آخرين مدرک تحصيلی وی از دانشگاه تهران می باشد.

شروع کار :

نگهبان ترانه سرايی را از سال 1328 با شعری بر روی آهنگ همايون خرم آغاز کرد در همان اوان ترانه ديگری روی  آهنگ مسعود ميثاقيان آهنگساز و نوازنده سنتور ساخت که با صدای گرم منوچهر همايون پور اجرا و پخش گردي(آهنگی در مایه ی افشاری به نام ناز بی جا مکن).

کارنامه هنری :

 بيش از 700 ترانه برای ملوک ضرابی ، دلکش ، مرضيه ،الهه ، فرح ،آذر ، هما ، پروين ، پوران ، عهديه ، هايده ، مهستی ، بنان ، ايرج ، وفايی ، گلپا، رفيعی ، محمد نوری و گوگوش.

تورج نگهبان همکاری خود را با برنامه گلها از سال 1340 آغاز کرد و از همکاران هميشگی آن بود.

از سال1341-1337 معاون اداره مطبوعات اداره کل انتشارات و راديو  و در سالهای 1357-1341 سرپرست روابط عمومی و انتشارات سازمان صنايع دستی ايران بوده و اين اواخر دست اندر کار انتشار مجله دستاورد در زمينه هنرهای دستی ايران و نيز انتشار مجله صدا بوده است.

 وی سالها کار تدريس جامعه شناسی عمومی در دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی قزوین به دانشجويان دوره ليسانس وتدریس روش تحقيق در مدرسه عالی مدد کاری  به دانشجويان دوره ديپلم رابه عهده داشته است.

 بعضی از کارهای وی ازین قرارند:

رفت و نوای غم ز طنین ترانه من نشنود (مرضیه) / آهنگ از همایون خرم

روزگاری ای آشنای من همنوای من بودی همه شب (مرضیه) / آهنگ از استاد حبیب الله بدیعی

نامهربونی نمیخواهی بدونی (الهه و هایده) / آهنگ از محمد حیدری

بعد از تو هم در بستر غم می توان خفت (مهستی) / آهنگ از همایون خرم

درآن شب سرد پاییز (پروین و بهرام حصیری و ایرج بسطامی) /  آهنگ از همایون خرم

عشق من بر تر از اندیشه خود در خیال از تو بتی ساخته بود (پروین و بهراهم حصیری) / آهنگ از همایون خرم

رهگذار عمر سیریست در فضای روشن وتاریک (داریوش اقبال) /  آهنگ از بابک افشار

در روح و جان من می مانی ای وطن (محمد نوری) / آهنگ از محمد سریر

شبامون آخ که چه تاریک وچه سرده(مهستی و داریوش اقبال) / آهنگ از صدرالدین مهوان

منم آنکه برای تو می میرد نفسم ز خیال تو میگیرد (هایده) / آهنگ از محمد حیدری

در حریر گیسوانت دل زمانی خانه می کرد (ویگن) / آهنگ از بابک افشار

یاران (داریوش اقبالی) / آهنگ از زمانی

سرود آفرینش (داریوش) / آهنگ از وحید

اما بشنوید از زبان خود او:

-در همان اوان که با آقایان همایون خرم و مسعود میثاقیان همکاری داشتم,کم و بیش با یکی دو ماه اختلاف,بر روی آهنگ های آقای امین الله رشیدی نیز کلام می گذاشتم.این همکاری موجب شد میان آقای همایون خرم و آقای رشیدی,پیوندی برای همکاری به وجود آید و ما کار رسمی و جدی خود را در رادیو آغاز کنیم.

-علاوه بر نخستین همکاری ها که برای صدای خانم شمس و بعدها برای صدای خانم رؤیا با آقای حبیب الله بدیعی داشتم,چندین ترانه هم به اتفاق خانم اشرف السادات مرتضایی نظیر "بیا بیا دل ستمدیده ی مرا عاشق تر کن" یا "روزگاری ای آشنای من همنوای من بودی همه شب" ساختم.

-با آقایان حشمت الله سنجری,فرامرز پایور,عماد رام و محمد حیدری نیز همکاری داشته ام.آقای محمد حیدری اولین بار همکاری خود را با معرفی خانم الهه به همراه من آغاز کردند.

-مضامین ترانه هایی که سرودم عرفانی,عاشقانه<میهنی,و گهگاهی تصویرگری باکلام می باشند.برای مثال ترانه ی "تصویری در خیال" که با صدای خانم پروین و آهنگ همایون خرم بود,از انواع عرفانی است ویا ترانه ی "بستر غم" با صدای خانم مهستی از نوع عاشقانه می باشد.

-ترانه های دیگری نیز سرودم نظیر:"ایران ایران","جشن تولد","عروسی"و... .

-به طور کلی اولین گامهای ترانه سراییم,با مهندس همایون خرم و امین الله رشیدی,در بنیاد فکری و احساسیمان ریخته شد.ولی با تمام آهنگسازان,به غیر از دوست بسیار عزیزم,هنرمند عالیقدر آقای تجویدی و زنده یاد استاد خالدی,کارهای مشترکی داشته ام.همچنین با تمام خوانندگان به استثنای دوست صوفی مرامم خانم حمیرا کار کرده ام.بعد از این هنرمندان,با آقایان مجید وفادار,پرویز یاحقی,حبیب الله بدیعی و برادران لشکری ترانه های مشترک زیادی داریم.با استاد جواد معروفی,اسناد مرتضی خان محجوبی و دیگر آهنگسازان کار کرده ام.

-"گلهای 510" در مایه ی مخالف سه گاه با آواز الهه:"آمدی که با دلم گفتگو کنی" آهنگی است ساخته ی همایون خرم که علاوه بر ایشان,آقایان زنده یاد حبیب الله بدیعی و پرویز یاحقی این ترانه را نمونه ی کامل تلفیق شعر و آهنگ می دانستند.

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

در پایان از دوستان عزیزم که در این پست با بنده همکاری داشته اند,آقایان پوریا مقدری پور و ساغر,نهایت تشکر را دارم.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

برخی از کارهای استاد تورج نگهبان

مصاحبه ی تصویری با استاد تورج نگهبان

 |+| نوشته شده در  یکشنبه سوم شهریور ۱۳۸۷ساعت 3:6  توسط معین شالی بیک  | 

 
  بالا